У будь -якій казці "Dobro Media" завершується. І твори цього словесного жанру не тільки навчають, навчають нас, але й лікуються. Психолог Тетяна Зінкевич-Естіньєєва розповідає про метод казкової терапії.
Спа -терапія -це слово, яке часто викликає посмішку, і сам метод, здається, є питанням легковажного. Однак казки, міфи, легенди – це найдавніший спосіб підтримки та навчання людини, використовуючи слово. Перший з них виник у наших предків одночасно з появою мови. З їх допомогою в символічній формі люди передали один одному знання про структуру світу та людей, які живуть у ньому.
Казки – своєрідний банк життєвих ситуацій, які найбільше відображають повсякденний досвід, духовну спадщину, накопичені поколіннями предків. І тому сьогодні психотерапевти, які допомагають знайти ключ до розуміння та вирішення внутрішніх конфліктів тих, хто потребує допомоги.
Банк ситуацій
Терапевт казки вибирає (або виходить) казку, герой якого стикається з ситуаціями, подібними до того, що переживає клієнт, і завжди з них дізнається. Кожна така казкова історія утворює невидимий міст між різними рівнями психіки слухача: свідомість, особиста та колективна несвідома.
Швейцарський психотерапевт Карл Густав Юнг вважав, що оригінальність нашої особистості, стилю поведінки, типу мислення та навіть емоційних реакцій значною мірою визначається колективним несвідомим, наша вроджена пам’ять про минуле людства. Він проявляється у формі архетипів – універсальних стереотипів сприйняття, мислення та дій.
Ті ж сюжети казок про різні народи світу – це прояв архетипів колективного несвідомого. Вони передаються з покоління в покоління, яке зберігає єдність людської культури, робить людей взаємним розумінням. Слухаючи казки, ми несвідомо ототожнюємо себе зі своїми персонажами, «спробуйте» їхні дії, і це змушує нас змінитися. І раптом ми можемо вирішити проблему, яка нас хвилює, знайти нові способи спілкування з людьми або вихід із ситуації.
Про метод
До кого підійде. Завдяки різноманітності купить дапоксетин фасонних форм та жанрів, цей метод не має вікових обмежень. Казова терапія допомагає як дітям (зі страхом, агресивною поведінкою, труднощами в адаптації), так і дорослим (переживаючи емоційні труднощі та труднощі в спілкуванні, що страждають від тривожних станів).
Як проходить терапія. Казкова терапія може бути індивідуальною та груповою. Робота з дітьми та молодшими підлітками, як правило, проводяться грайливо (за допомогою пісочниці, ляльок, костюмів). Короткостроковий курс казкової терапії проводить 1-3 консультації, довгострокові-10-12.
Схема долі
Способи роботи з казкою, міфом, легендою, притчею. Вони використовуються в Юнгіанській терапії, в психодрамі, і в трансактивному аналізі. Один із методів – складна казкова терапія – заснована на системі ідей про універсальні сюжети, які, розгортаються в житті певної людини, утворюють свою індивідуальну «схему долі».
Кожен з нас має власний характер, життєвий досвід, стиль відносин з іншими, але більшість подій нашого життя розвиваються відповідно до універсальних універсальних сценаріїв. Якщо в якомусь життєвому сюжеті виникає невдача, ми втрачаємо контроль над ситуацією, відчуваємо тривогу, невизначеність, відчуваємо відсутність енергії. Хтось має внутрішній конфлікт або ранню травму. Хтось так реагує на сильний стрес. Хтось потрапив під вплив іншої людини, яка втягнула його в реалізацію власного сценарію.
Казковий терапевт допомагає побачити механізм цього відмови. Він ретельно слухає історію людини про його життя, розрізняє архетипний сюжет, який впливає на його життя зараз, допомагає визначити небезпечні пастки та пропонує гармонійне «завершення сюжету». Саме для цього він вибирає (або складає) казки, герої яких опиняються в подібній ситуації.
“Навчіться в хмарах!Що
Станіславу виповнилося 42 роки, коли у нього було відчуття, що він, здається, живе іноземним життям. На перших зустрічах з казкою -терапевтом він сказав, що він змушений дотримуватися образу успішної людини, йому важко бути щирим, висловити свої почуття, спілкуючись з підлеглими або близькими людьми.
З точки зору терапевта, в характері Станіслава послабив силу архетипу торговця, що пов’язано з прагненням до нового, незвичного, здатності відчувати інших людей, здатність реалізувати свій творчий потенціал. Коли сил цього архетипу недостатньо, ми починаємо пропускати і страждати від монотонності. Загалом сім чоловічих архетипів виділяються у всебічній феї -терапії: воїн, монарх, селянин, купець, філософ, монах і слуга – вони визначають, як людина усвідомлює себе в спостереженні, соціальному житті.
Щоб допомогти Станіславу зміцнити архетип купця, терапевт створив для нього казку. Ось його скорочена версія.
"Жив у світі мудрий і добрий король. Піски любили його, сусіди поважали. Ніхто не бачив його похмурим: з посмішкою він легко вирішив найскладніші питання стану. Але в глибині душі король був нещасний, бо він пропустив: все, що його оточило, здавалося йому передбачуваним і зрозумілим. Він легко здогадався, що вони скажуть йому, що вони просять, і знайшов рішення ще до того, як заявник відкрив рот.
Чому він посміхнувся? Одного разу, коли він був ще дитиною, до суду приїхав майданчик. Король палати попросив сина особливий подарунок. "Магія не допомагає людям стати щасливими", – відповів він. – Тільки щастя, отримане його працею, залишається на все життя. Що. Король Уорда сміявся: «Ти похмурий, і у нас є святкова посмішка! Посмішка обличчя та мудреця та монархів ". "Добре", – погодився Майстер, – ось мій подарунок: я даю вашому синові посмішку, яка ніколи не вийде з його обличчя ".
З тих пір молодий король посміхнувся. Посмішка не відображала його почуттів і думок, але для інших це було приємно і бажано. І він сам мріяв зустрітися з цим майстром повернути йому подарунок. Коли нудьга стала нестерпною, король вирішив вирушити в дорогу. “Можливо, дорога розсипає нудьгу?"Він подумав. Але в дорозі сонце все ще піднялося і сіло, трава влітку була зеленою, а взимку випав сніг. І люди вирішили ті самі проблеми. Нудьга.
“Гей, нудна людина з посмішкою на обличчі!"-Король колись почув. Чарівник вийшов з його густи. “Отже, ти подарував мені вічну посмішку? Чому ти мене так покарав?" -" Чи карають вони посмішку?" -" Для мене це покарання. Я легко вирішую найскладніші речі, поживаючись з людьми, ніхто навіть не може мене ображати-посмішка заважає. "Ти розповідаєш мені про щастя", – чарівник похитав головою, – але ти називаєш його нещастям ". – «Всередині, у мене порожня – нудьга. " -" Не порожній, але зайнятий: настав час, щоб ви виганяли нудьгу від стояння ". – «Навчіть як!" -" Навчіться в хмарах ". Тож майстер порадив і розтануть.
Тепер король їхав, піднімаючи очі вгору, навчившись спостерігати за хмарами. І вони втікали по небі, щохвилини оновлювались, змінюючи контури. Нарешті, король зрозумів, що йому не потрібно йти десь за ними, він часто почав зупинятися і дотримувався хмари, що грає довгий час.
Кораблі проплили по ньому, секунду – і він вже побачив гірський хребет, а через мить – битва при Драконах. Кожен їх відблиск, перехід форми був непередбачуваним і ніколи не повторювався. І тоді король відчув, що нудьга зникла, а його серце наповнене радістю. "Весь світ схожий на хмари: він постійно змінюється, тільки я цього раніше не помічав", – здогадався король. І з посмішкою він вибрав свій шлях, повернувши коня до будинку. Що
Leave a Reply